**** WITAJ....... 2019 - masz być dobrym rokiem! :-) ****
         
 
 
Advanced Search
   
 
Home Rejestracja FAQ Grupy  
 
 

Forum CZYTELNIA. Lekarze seksuolodzy Wrocław Łódź Poznań Bydgoszcz Kraków Szczecin Strona Główna PATOPSYCHOLOGIA SEKSUALNA. Medycyna seksualna - Wielkopolska
Wyświetl posty z ostatnich:   
       
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu

19.10.2012 03:29:58
Autor Wiadomość
Jerzy Więznowski, lekarz
Site Admin


Dołączył: 04 Lis 2005
Posty: 535
Skąd: Jerzy Więznowski, SMS: 607 696 880

Temat postu: Medycyna seksualna - Wielkopolska Odpowiedz z cytatem

Tylko niekochani nienawidzą.

Ch.Chaplinwww.seksuologia.org.pl

POZNAŃ

GABINET DEDYKOWANY PANOM.


TEL. 607 696 880

_________________
Jerzy Więznowski
www.seksuologia.org.pl
 
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
      Back To Top  

NASZE GABINETY:
Katowice - Kraków - Łódź- Poznań WCS - Szczecin - Warszawa - Warszawa - Wrocław

15.12.2012 20:26:38
Autor Wiadomość
Jerzy Więznowski, lekarz
Site Admin


Dołączył: 04 Lis 2005
Posty: 535
Skąd: Jerzy Więznowski, SMS: 607 696 880

Temat postu: Maski i fantazje... Odpowiedz z cytatem

************************************************


Czy dewiacyjne fantazje mogą być ryzykowne?


Studentka opowiada:
*Przejeżdżałam przez tory na Placu Cyryla i kierujący tramwajem przyspieszył, tak jak chciałby spowodować kolizję*...
...*Kiedy indziej widziałam, jak kierowca autobusu udawał, że czeka na biegnącą dziewczynę i w ostatniej chwili zatrzasnął drzwi i odjechał. Żal zrobiło się mi jej i byłam na kierowcę wściekła! Co powoduje, że niektórzy są tak nieżyczliwi?*

Najczęściej zauważanym zachowaniem dewiacyjnym jest ekshibicjonizm. Prawie każda kobieta spotkała się z sytuacją, że była zaskakiwana przez pokazującego genitalia mężczyznę. Prawdopodobnie jednak częściej stykamy się z zachowaniami motywowanymi sadystycznymi skłonnościami, tylko że nie zdajemy sobie z tego sprawy, gdyż kontekst seksualny nie jest tak jaskrawo widoczny, jak w sytuacji prezentowania przyrodzenia. Sadyzm to dewiacja seksualna obecna u obu płci. Polega on na odczuwaniu rozkoszy seksualnej związanej z dominacją i bezwzględnym podporządkowaniem sobie partnera. Jest to potrzeba pełnej kontroli. Chodzi o zawładnięcie w takim stopniu, żeby dowolnie można było poddawać ofiarę bólowi i upokorzeniu. Opanowanie drugiego człowieka, to szczególna forma więzi emocjonalnej, która daje dużą satysfakcję dewiantowi. Kontekst sytuacji, w której partner zgodnie z wolą sadysty doznaje poniżenia i bólu, potwierdza jego władzę i dominację. Daje to rozkosz seksualną.
W tym rozumieniu akt seksualny może być nawet pozbawiony upokorzenia i bólu, ofiara musi jednak zachowywać się w sposób wymagany przez dominującą osobę.
Uczucie pełnej kontroli jest dla sadysty życiowym priorytetem. Sadyzm, to syndrom psychiczny, gdzie potrzeba seksualna silnie złączona jest z potrzebą władzy, mocy i dominacji.
Markiz de Sade opisywał rozkosz seksualną uzyskiwaną w czasie okrutnych praktyk okaleczania, bicia, zadawania bólu. Aktualnie sadyzmu nie widzimy tylko tam, gdzie jest agresja i okrucieństwo. Ma on różne formy ekspresji. W naszej kulturze skłonności sadystyczne są najczęściej tłumione i skrzętnie skrywane. Ujawniają one się tylko w pewnych sytuacjach i okolicznościach np. na meczach bokserskich (bij, zabij...), czy po wypiciu alkoholu (osłabienie kontroli psychicznej). Niestety sadyzm (tak jak i jego refleks - masochizm) to podstawowy fenomen osobowości człowieka. Skłonności sadystyczne są zazwyczaj kontrolowane, przez hamulce moralne, oraz przez kontrolę zewnętrzną: społeczną i prawną. Gdy zawodzi ta kontrola, to ujawniają się zachowania, które naruszają dobra drugiego człowieka. W warunkach pokoju większości sadystycznych osób wystarczają fantazje sado-masochistyczne. Gdy nie wystarczają fantazje, połączone najczęściej z praktykami autoerotycznymi (masturbacją), to pojawiają się próby wyjścia na zewnątrz, czyli realizacja fantazji w świecie realnym, z innymi ludźmi.
Jakie są tutaj warianty zachowań?
Jedną opcją jest poszukiwanie innych osób o podobnych oraz dopełniających się potrzebach. Pomocny w tych poszukiwaniach jest zwłaszcza internet. Bez trudu można znaleźć w Sieci adresy klubów i społeczności BDSM.
BDSM to powszechnie używany akronim określający grupy ludzi spotykających się i realizujących swoje sado-masochistyczne potrzeby. W klubach BDSM odbywają się zabawy i rytuały, które zazwyczaj mieszczą się w ramach uzyskanej zgody (często sformalizowanej, pisemnej). W tej umowie określone są granice praktyk. Zachowania w ramach gier i zabaw seksualnych charakteryzują się zwiększonym ryzykiem dla zdrowia, a czasami życia. Wydawałoby się więc, że nikomu nie dzieje się krzywda, gdy bawią się ludzie dorośli z wzajemną zgodą, bez formalnego przymusu.
W rzeczywistości granice między harmonią w dopełniających się dewiacjach (sadyzm/masochizm), a nadużyciem seksualnym i emocjonalnym są płynne. Tak jak płynna jest granica między świadomą zgodą a manipulacją emocjami, dla uzyskania uległości (submisji). Niemało bywalców klubów SM pochodzi z patologicznych układów rodzinnych oraz była wykorzystywana fizycznie, emocjonalnie i seksualnie. A takie osoby to potencjalne ofiary albo dręczyciele.
W części przypadków dewiacji następuje progresja objawów. Dewiacja zajmuje coraz więcej miejsca w myśleniu i zachowaniu. Sadyzm nie tylko jest preferowany, ale staje się niezbędny, aby przebiegały reakcje seksualne i był orgazm. W życiu dewiacyjny seksualizm staje się pierwszoplanowy i zajmuje coraz więcej miejsca, kosztem innych sfer życia, zwłaszcza psychicznego i duchowego.
Utrata kontroli nad dewiacją to pełne uzależnienie od dewiacyjnej formy seksu. Charakteryzuje go obsesyjne (natrętne myślenie, planowanie, wspominanie i przeżywanie zachowań sadystycznych. Zachowania nabierają charakteru nałogowego. Typowy jest cykl emocjonalny: napięcie seksualne, akt dewiacyjny (zachowanie sadystyczne), spadek napięcia i uspokojenie. Pojawia się poczucie winy i lęk przed ujawnieniem i karą; następnie znów wzrasta napięcie seksualne, aż do następnego sadystycznego zachowania.
Życie staje się autodestrukcją, to swoista równia pochyła. Utrata kontroli nad seksualnością powoduje, że konflikt z normami prawnymi jest bardzo łatwy, a ujawnienie zachowań antyspołecznych jest tylko kwestią czasu... Jest to zjazd do piekła. Całe szczęście dotyczy to niewielu. Zazwyczaj u ludzi są tylko rysy i skłonności sadystyczne. Skłonności te przejawiają się w mniej dostrzegalny sposób np. poprzez uzależnianie od siebie innych osób, manipulowanie i wykorzystywanie ich emocjonalne, intelektualne, także finansowe. Te formy zachowania odbiegają więc od uważanych potocznie za sadystyczne. Jest to jakby opracowany i wygładzony sadyzm. Może to być nawet czułość i serdeczność, która kończy się szybko, gdy partner nie zachowuje się tak, jak „dewiant” tego żąda.
Cytowane na początku artykułu zachowania kierowców mogą być też motywowane ukrywanymi skłonnościami sadystycznymi. Czerpana jest przyjemność seksualna z zatrzaśnięcia drzwi przed nosem, bo to upokorzyło dziewczynę.
Sadystyczne skłonności są często przenoszone w pozornie nieseksualną aktywność życiową. Przykładem jest stosowanie kar zwłaszcza cielesnych (bez uświadamiania sobie skłonności sadystycznych).
Tendencje sadystyczne są dość powszechnym zjawiskiem w seksualności człowieka. Ujawniają się one głównie w fantazjach oraz rzadziej w zachowaniach dewiacyjnych.
W części przypadków sadystyczne skłonności przybierają formę progresywną. Prowadzi to wtedy do utraty kontroli nad tą sferą życia seksualnego. Może dojść wtedy łatwo do przekraczania norm społecznych i prawnych. Ta (niewielka) grupa w stosunku do całej liczby ludzi ze skłonnościami sadystycznymi jest subpopulacją kandydatów na przestępców.
Próba leczenia dewiacji, kiedy doszło do konfliktu z prawem to reakcja zbyt późna. Stopień uzależnienia i utraty kontroli nad życiem jest już bardzo duży. Bardziej właściwym czasem na wdrożenie terapii jest te, kiedy ujawnia się dewiacja w zachowaniu.
Być może jednak najwłaściwsza byłaby profilaktyka ujawniania zachowań sadystycznych, czyli praca z pacjentem na etapie rozwijających się niepokojących fantazji?
Jest to pytanie i wyzwanie zarazem, które stoi przed medycyną seksualną. Większość ludzi o groźnych fantazjach najczęściej nie skrzywdziłaby muchy, bo mają silną kontrolę moralną. Ludzie zazwyczaj długo nie ujawniają swoich fantazji. Droga od fantazji do realu jest zazwyczaj długa, ale bywa też i zaskakująco krótka. Wystarczy czasami zbieg okoliczności, które osłabią wolę człowieka, np. zmęczenie, stres, alkohol, niewyspanie, a niby kontrolowany demon zrywa się z uwięzi.
Widać z tego, że pielęgnowanie groźnych fantazji sadystycznych jest obarczone pewnym ryzykiem.
Nie jest więc bez znaczenia, czy w internecie ogląda się akty oraz normalny seks czy też wyuzdane sceny patologii seksualnej.

Tak to już jest, że to co wkłada się do mózgu, to się z niego zazwyczaj wyjmuje...

Jerzy Więznowski

........................................................................................................
Artykuł był opublikowany w "Głosie Wielkopolskim" w dziale "Blisko Ciebie".


.
_________________
Jerzy Więznowski
www.seksuologia.org.pl
 
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
      Back To Top  

06.01.2017 10:53:20
Autor Wiadomość
krzysztofstudioDołączył: 01 Sty 1970
Posty: 34

Temat postu: Medycyna seksualna Poznań Plewiska Odpowiedz z cytatem

GABINET GRUNWALDZKA 556, PLEWISKA - WŁASNY PARKING PRZED
GABINETAMI.


.
 
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
      Back To Top  

11.03.2018 02:26:20
Autor Wiadomość
krzysztofstudioDołączył: 01 Sty 1970
Posty: 34

Temat postu: Dr KAtarzyna Waszyńska Odpowiedz z cytatem

POZNAŃ

Gabinet Psychoterapii i Seksuologii
Dr n. hum. Katarzyna Waszyńska.
Seksuolog-psycholog.

Pracownik naukowy UAM.

Gabinet w Poznaniu (Ławica).

Tel. 606 225 412

Zajmuje się głównie leczeniem nerwic i zaburzeń seksualnych.
Pomaga w rozwiązywaniu problemów małżeńskich i partnerskich, zagadnienia seksualności "alternatywnej".

Stosuje różne formy psychoterapii,
często w sposób synkretyczny.
Współpracuje z lekarzem seksuologiem- psychiatrą.

Konsultacje po telefonicznej rezerwacji terminu.

****************************************************

aktualizacja 12.02.2018
 
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
      Back To Top  
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu

 
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Możesz usuwać swoje posty
Nie możesz głosować w ankietach


      Back To Top  

Strona 1 z 1
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Avalanche style by What Is Real © 2004